Magyar Katolikus Lexikon > K > káld szertartású katolikus egyház

káld szertartású katolikus egyház: a →káldok uniója során alakult közösség. - Feje a katholikosz-pátriárka, aki eredetileg Moszulban székelt. A II. vh. után VII. Joszif pátr. a székhelyet Bagdadba tette át. A pátr. joghatósága alá 4 metropolia, 1 érsség, 7 ppség és 2 helynökség tartozik. A papok nőtlenségben élnek. A ~ fejlődését a 19. sz: gátolta a domonkosok latinosító törekvése. Emiatt a hívek közül sokan anglikánok és prot-ok lettek. A 20. sz: a ~ nagyarányú fejlődésnek indult. A ~ híveinek száma az I. vh. után kb. 71.000, 1983: 355.268 volt; elsősorban Irakban, Iránban, Szíriában és Libanonban élnek, de megtalálhatók Töröko-ban, Fro-ban és az USA-ban is. P.I.

Lippai 1934:362. - Civilta' Cattolica 1952:236. (De Vries, Guglielmo SJ: Nel quarto centenario della Chiesa Cattolica Caldea) - Oriente Cattolico 1962:362. - AP 1983.